Ze skutkami nałogu borykają się nie tylko sami uzależnieni, ale też ich najbliżsi. W Centrum Psychoedukacji Ewa Taszarek opracowaliśmy specjalny program terapii dla współuzależnionych, w czasie którego pomagamy poradzić sobie z nałogiem bliskiej osoby i motywujemy do wprowadzenia życiowych zmian. Spotykamy się z naszymi podopiecznymi w gabinecie oraz online. Częstotliwość i szczegółowy program spotkań dostosowujemy indywidualnie do potrzeb osób, które z nami współpracują. Każda terapia dla współuzależnionych jest inna, ale zawsze jej nadrzędnym celem jest pomoc w wyjściu ze skomplikowanej sytuacji i powrót do życiowej równowagi.
Na czym polega współuzależnienie?
Współuzależnienie to zaburzenie osobowości, które najczęściej dotyczy domowników nałogowca. Polega na bezwarunkowym podporządkowaniu całego życia osobie uzależnionej, ratowaniu go z każdej opresji (to np. załatwianie zwolnienia lekarskiego z pracy, załatwianie miejsca w ośrodku odwykowym, wożenie uzależnionego na spotkania grupy itd.). To myślenie: “jeśli go zostawię, to on zapije się na śmierć”. W wyniku tak wielkiego poczucia odpowiedzialności, fałszywie pojmowanej miłości i troski współuzależnieni usprawiedliwiają postępowanie osoby uwikłanej w nałóg. Nie są zdolni przeciwstawić się jej, jednocześnie rozumieją, że alkoholizm to ciężka choroba.
W konsekwencji współuzależnienie przynosi dwa rodzaje negatywnych skutków:
- życie osób współuzależnionych jest uzależnione od nałogowca i dostosowane do niego,
- osoba uzależniona, mając przyzwolenie domowników, nie traktuje swojego nałogu jak problemu, nie ma motywacji zewnętrznej do zmiany.
Metody wyjścia ze współuzależnienia: terapia dla osób współuzależnionych
Nasze Centrum istnieje od 2000 roku. W tym czasie pomogliśmy wielu Pacjentom, którzy borykali się z nałogiem lub współuzależnieniem. Wieloletnie doświadczenie wyraźnie wskazuje nam, że najskuteczniejszą metodą wyjścia z tej sytuacji jest proces terapeutyczny. Osoby współuzależnione mają głęboko zakorzenione mechanizmy obronne. Niezwykle trudno jest im przyznać przed kimś z zewnątrz, że w ich rodzinie pojawiły się trudności. Terapia dla współuzależnionych, którą proponujemy, to indywidualne spotkania, ale także grupowe warsztaty rozwojowe.
Pomagamy naszym Pacjentom odzyskać życiową równowagę, kontrolę, umiejętność stawiania granic, niekiedy nawet całkowicie wyjść z toksycznej relacji. W czasie spotkań uczymy, jak zauważyć mechanizmy, które dotychczas rządziły ich życiem. Towarzyszymy naszym podopiecznym i wspieramy ich tak długo, jak tego potrzebują.
Jeśli potrzebujesz rozmowy, pomocy, wsparcia, bo czujesz, że Twoje życie jest podporządkowane uzależnieniu partnera, współmałżonka, rodzica albo dorosłego dziecka, zgłoś się do nas. Pomożemy Ci najlepiej, jak potrafimy.